YDS 3 SAAT (180 DK)

YDS 3 SAAT (180 DK)

Sevgili YDS Adayları;

16 Temmuz’da yapılacak olan e-YDS’nin 23 Haziran’da yapılan başvuruları ve devamındaki sınav kılavuzunda YDS süresinin uzatıldığını ve 3 saat olduğunu gördük. Bu önemli ve olumlu gelişme hepimize hayırlı olsun. Toplum olarak negatif düşünmeye o kadar alışmışız ki bu haber karşısında sevinmek, kendimize olan güvenimizi ve umudumuzu artırmak yerine zihnimizde “sınav 3 saat olduysa sorular da kesin zor olur, yine yapamam ben” cümleleri canlanıyor. Hafta sonu facebook grubumuzdaki paylaşımlarımda e-YDS gibi YDS’nin de 3 saat olacağını ima ettim ve yüzlerce yorum arasında maalesef bu tür yorumlar da mevcuttu. Başarılı olmak için lütfen önce pozitif düşünmeye alışalım. ÖSYM’yi bu kararı için kutlayıp, kararı alanlara teşekkür etmek lazım. Optik formlar ÖSYM tarafından incelendiğinde, sınavdaki tüm soruları işaretlemeyen adayların optik formlarında 15-20 sorunun boş kaldığı, ya da sınavı yetiştirmeyen adayların son 10-15 soruyu sadece B ya da C gibi tek bir seçenek işaretlediklerini görmek sanırım zor olmamalı. Demek ki sorular basitleştirilmedikçe ve mevcut zorlukta hazırlanmaya devam ettirildiğinde bu sınavı yetiştirebilen aday sayısı çok da fazla değil. Bu süreç sonrasında soruları basitleştirmek de mantıklı bir çözüm olamaz. O zaman süreyi uzatarak bunu görmek lazım. ÖSYM’de doğal olarak şunu merak ediyor : “Acaba sınav eskisi gibi 180 dakika olduğunda mevcut başarı ne kadar artacak?”. Ben şahsen %20-30 civarında başarının artacağını ve istatistik olarak ortalamaların da kesin olarak yükseleceğini düşünüyorum. Özellikle 2013 YDS itibariyle her sınav sonrasında en çok duyduğumuz sıkıntı “Hocam, yine 2 paragraf kaldı, hocam yine yetiştiremedim, hocam yarım saat daha olsa 70 alırdım” gibi ifadeler oldu. Umuyorum ki bu gelişme sonrasında sınava giren ve YDS hazırlık sürecini verimli bir şekilde geçiren adayların %95’i sınavı rahat rahat yetiştirecektir. Bunu da şuna dayanarak söylüyorum arkadaşlar: Bence sınavın zorluğunda herhangi bir değişiklik olmayacak. Artık belirli bir standart oluştu ve soru hazırlayan ekibin “sınavı 3 saat yaptık diye daha zor sorular soralım” mantığında olacaklarını düşünmüyorum. Eski sistemde 100 soru 3 saat içinde çözülüyordu ve o zaman strateji, teknik, taktik vs daha fazla kullanılabiliyordu; aksi halde okuduğunu anlama odaklı hazırlanmış 100 soruyu 3 saatte yetiştirmek zor olurdu. Soru sayısı 80 olarak kalacak; Okuduğunu anlama, yorumlama, çıkarım yapabilme, analitik düşünme, hızlı ve doğru çeviri yapabilme ve çok az da stratejilerden yararlanarak doğru yanıta ulaşabilmek için 3 saat ve 80 soru dengesi gayet iyi arkadaşlar. Lütfen soruların daha da zor olacağını düşünmeyin, bu konuda rahat olun. Sadece çalışma yönteminizde okuma ve kelime becerilerini kesinlikle çok daha ön plana çıkarın.


Özet :
- 4 Eylül YDS 3 saat oturumda uygulanacak, Soru sayısında değişiklik yok: 80 soru, - Sınav 2016 İlkbahar sınavından daha zor olmayacak.

Olumlu düşünmeye devam ederek, bu güzel gelişmeyi kendi lehinize çevirmeniz gerektiğini hatırlatarak, hepinize tekrar başarılar dilerim. Saygılar.

Suat GÜRCAN